Відділ з питань правового забезпечення діяльності виконавчих органів Соледарської міської ради Бахмутського району Донецької області нагадує!
Батьківське піклування проявляється у різних формах, але головною його метою є забезпечення добробуту дитини. Існує спеціальний правовий механізм захисту прав дітей – аліменти. У разі виникнення заборгованості, до того із батьків, хто проігнорував свій обов’язок утримання дитини, може застосуватися відповідальність: цивільна, адміністративна або ж навіть і кримінальна.
Цивільна відповідальність за несплату аліментів.
Неустойка (пеня) є одним із методів впливу на боржників. Вона обчислюється у розмірі 1% від суми заборгованості за кожен день прострочення, починаючи з моменту її виникнення й до повного погашення, а стягується виключно за рішенням суду. При цьому загальний розмір пені не може перевищувати 100% суми заборгованості.
За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 1 рік, державний виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу в розмірі 20% від суми заборгованості зі сплати аліментів, а коли необхідна сума не сплачувалась протягом 2 років – 30% та 50 % – якщо 3 роки.
Адміністративна відповідальність за несплату аліментів.
Батьків, які не піклуються про фінансове забезпечення своєї дитини, закон може покарати не лише фінансово.
Відтак, відомості про осіб, сукупний розмір заборгованості яких перевищує суму відповідних платежів за 3 місяці, вносяться до Єдиного реєстру боржників, а також блокуються їх банківські рахунки та накладається заборона на відчуження майна, що потребує державної реєстрації. А у випадку заборгованості, яка перевищує суму відповідних платежів за 4 місяці, боржника тимчасово обмежують у праві:
- виїзду за межі України;
- керування транспортними засобами;
- користування зброєю;
- полювання.
Громадян, які продовжують накопичувати аліментну заборгованість, можуть залучити до виконання суспільно корисних робіт.
Разом з тим, до списку заходів, які здатні вплинути на батьківську байдужість, належить і позбавлення права на отримання житлової субсидії. Відмову отримують, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які, за даними Єдиного реєстру боржників, мають аліментну заборгованість понад три місяці.
Кримінальна відповідальність за несплату аліментів.
Аліментний борг може бути не лише правопорушенням, а й злочином. Злісне ухилення від сплати коштів на утримання дітей, а також злісне ухилення батьків від утримання неповнолітніх або непрацездатних дітей, що перебувають на їх утриманні, карається громадськими роботами на строк 80-120 годин або пробаційним наглядом або обмеженням волі на строк до 2 років.
Звертаємо увагу, що під злісним ухиленням від сплати аліментів на утримання дитини чи батьків слід розуміти будь-які діяння боржника, спрямовані на невиконання рішення суду (приховування доходів, зміну місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо), які призвели до виникнення заборгованості зі сплати таких коштів у розмірі, що сукупно складають суму виплат за 3 місяці відповідних платежів.
Отже, несплата аліментів – це не лише прояв безвідповідальності, а й серйозне правопорушення, за яке передбачено комплексну систему відповідальності: від фінансових санкцій і адміністративних обмежень до кримінального покарання. Такий правовий арсенал покликаний не карати, а насамперед стимулювати належне виконання обов’язку з утримання дітей чи батьків та захистити їхні інтереси.