Трудові відносини у воєнний час: законодавчі зміни та обов’язки сторін
Дата: 20.06.2025 12:58
Кількість переглядів: 65
14 червня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» щодо обміну інформацією та призупинення дії трудового договору, за винятком окремих положень статті 13, які запрацюють через 9 місяців, тобто 14 березня 2026 року.
Закон передбачає:
- захист працівників у зоні бойових дій. Якщо працівник не виходить на роботу на робоче місце у зоні активних бойових дій, звільнити його за прогул без поважної причини (п. 4 ст. 40 Кодексу законів про працю України) не можна. Час такого прогулу не оплачується і не зараховується до стажу, що дає право на основну щорічну відпустку.
- обов’язковий зв’язок між працівником і роботодавцем. Кожна із сторін трудового договору має невідкладно повідомляти іншу про зміну контактних даних — номера телефону, адреси або e-mail (у строк не більше 10 календарних днів). Якщо зв’язок втрачено, достатньо звернутись за останніми відомими контактами.
- призупинення трудового договору може тривати до 90 календарних днів, запроваджується за ініціативи однієї зі сторін. Може бути подовжено за згодою сторін, але не довше, ніж до дня припинення або скасування воєнного стану. Роботодавець повідомляє про відновлення роботи щонайменше за 14 днів до відновлення дії трудового договору.
Також документом передбачено, що протягом 60 днів після набуття чинності, тобто до 14.08.2025:
- роботодавці мають оновити свої контактні дані в ЄДР;
- фізособи-роботодавці повинні повідомити працівників про зміни у своїх контактах;
- працівники, які не виходили на роботу 90 днів або працюють на окупованих територіях, повинні надати роботодавцю актуальні контактні дані.