Українська національна та громадянська ідентичність
Березень продовжив естафету зустрічей в рамках реалізації Програми «Інформаційно-просвітницька кампанія з питань української національної та громадянської ідентичності для жителів Соледарської громади середнього та старшого віку на 2025 рік», яку було затверджено на засіданні Координаційної ради з питань утвердження української національної та громадянської ідентичності Соледарської міської ради Донецької області (протокол від 04.02.2025 р. №1).
Четверта онлайн-зустріч з пересічними мешканцями громади відбулася 13 березня. Зі вступним словом щодо змісту Програми до зацікавлених жителів громади звернулася Зоя Гуц, в.о. директора Берестівської ЗОШ І-ІІІ ступенів, наголосила на важливості глибшого розуміння українцями своєї громадянської ідентичності.
Спікер зустрічі Ірина Гапанець, учитель зарубіжної літератури Соледарської ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 з поглибленим вивченням англійської мови презентувала тему «Курсуємо до мовної впевненості». Під час зустрічі акцентувала увагу на різноманітті використання формул мовного етикету: як вітатися, як дякувати, як вибачатися. Запропонувала збагатити свій словниковий запас різними назвами березня: крапельник, сонцегрій, свистунець, весновій, зимобор, вітронос, калюжник, протальник, різнопогодник… Мовні жарти й цікавинки, загадки та прислів’я, мовні ігри про народні символи додали активності учасників, активізували логічне мислення.
П’ята зустріч відбулася 26 березня з темою «Українське слово – в кожну оселю».
Цікавою виявилася розповідь про те, як українець переконував іноземців у тому, що в жодній мові світу немає вірша, кожне слово в якому починається на одну й ту саму літеру, до прикладу на літеру «с»:
Сипле, стелить сад самотній
сірий смуток – срібний сніг.
Сумно стогне сонний струмінь,
Серце слуха скорбний сміх.
Серед саду страх сіріє.
Сад солодкий спокій снить.
Сонно сиплються сніжинки,
Струмінь стомлено сичить.
Стихли струни, стихли співи,
Срібні співи серенад.
Срібно стеляться сніжинки,
Спить самотній сад.
Ірина Гапанець навчила учасників, як викорінювати «мовний бур’ян»; як запам’ятати українські відповідники в діловому спілкуванні; запропонувала пригадати українські народні символи через загадки, продовження змісту прислів’їв; порадила, як покращити свою українську.
Година спілкування для дорослих – це можливість шліфувати своє мовлення, відчувати себе впевненіше під час діалогу з іншими.
Підтримка й розвиток рідної мови — це шлях до збереження ідентичності та культурної спадщини нашого народу. Тож говорімо українською, єднаймося та наближаймо перемогу!