Як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.
Україна як правова та соціальна держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту. З цією метою 05 квітня 2017 року урядом була затверджена постанова №268, що регламентує Порядок надання дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Після повномасштабного вторгнення рф на територію України до Порядку у червні 2023 року було внесено зміни.
Право на отримання статусу має дитина, а також особа, яка на час воєнних дій, збройних конфліктів, збройної агресії російської федерації не досягла18 років (повноліття).
Для надання статусу законний представник дитини або у разі, коли дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють, її родичі (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра), вітчим, мачуха, представник органу опіки та піклування подають до служби у справах дітей необхідні документи (пункт 6 Порядку).
Дитина, якій виповнилося 14 років, має право самостійно звернутися до служби у справах дітей та подати документи:
- свідоцтво про народження дитини або іншого документу, що посвідчує особу дитини;
- документу, що посвідчує особу заявника;
- довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи
- висновок оцінки потреб сім’ї (особи) у соціальних послугах, підготовлений Комунальним закладом «Центр надання соціальних послуг»
Дитина, якій виповнилося 14 років, має право самостійно завернутися до служби у справах дітей із заявою. Рішення приймається органом опіки та піклування з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини.
Діти, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, мають право на забезпечення безкоштовним харчуванням у закладах освіти (частина десята статті 7 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб"), у закладах дошкільної освіти (частина третя статті 33 Закону України "Про дошкільну освіту").
Крім того, діти з числа дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, та зареєстровані в установленому порядку як внутрішньо переміщені особи мають право на всі гарантії та пільги, передбачені законодавством для таких осіб, зокрема:
· влаштування дітей у дошкільні та загальноосвітні заклади державної та комунальної форми власності;
· забезпечення безкоштовним харчуванням у закладах освіти;
· державна цільова підтримка для здобуття професійної (професійно-технічної) та вищої освіти у вигляді: повної або часткової оплати навчання за рахунок коштів освітніх субвенцій державного та місцевих бюджетів; пільгових довгострокових кредитів для здобуття освіти; соціальної стипендії; безоплатного забезпечення підручниками; безоплатного доступу до мережі Інтернет, систем баз даних у державних та комунальних закладах освіти; безоплатного проживання в гуртожитку; інших заходів, затверджених Кабінетом Міністрів України;
· пільгове оздоровлення та відпочинок;
·забезпечення лікарськими засобами у випадках та порядку, визначених законодавством;
·надання необхідної медичної допомоги в державних та комунальних закладах охорони здоров’я;
· дітям грудного віку та дітям раннього віку забезпечення дитячим харчуванням;
· діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, які досягли 16 років і перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, мають право зараховуватися на облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і соціальний квартирний облік за місцем їх обліку як внутрішньо переміщених осіб;
· отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам;
· отримання соціальних послуг та соціального супроводження сімей тощо.
Для детальної інформації звертайтесь до Служби у справах дітей Соледарської міської ради за телефоном 0992762401, E-mail: ssd@solerada.gov.ua