Перші наступи, перші здобутки, перші звільнені території

Дата: 03.04.2023 11:51

Перші наступи, перші здобутки, перші звільнені території. Рік, як ми вигнали окупантів із Київщини.

Український народе! Ти зупинив найбільшу антилюдську силу нашого часу. Ти зупинив силу, яка зневажає та хоче знищити все те, що дає значення людині.

І ми звільнимо всі наші землі. Повернемо український прапор в усі наші міста й громади. Зробимо все, щоб Україна повернулась.

#МістаГероїв

____

The first offensives, the first achievements, the first liberated territories. It's been a year since we expelled the invaders from the Kyiv region.

Ukrainian people! You have stopped the greatest anti-human force of our time. You have stopped a force that despises and wants to destroy everything that gives meaning to people.

And we will free all our lands. We will return the Ukrainian flag to all our cities and communities. We will do everything to return Ukraine.

Photo: Rodrigo Abd, Vadim Ghirda for AP, Narciso Contreras, Gabriel Chaim, Paula Bronstein, Marek M. Berezowski, Sasha Maslov.

#CitiesOfHeroes