Оформлення спадщини, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія.

Дата: 08.02.2023 08:40

У разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна - основна частина рухомого майна знаходиться на території, місцем відкриття спадщини є місце подання  першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, заінтересованих в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Законом не встановлюється правил обрання місця подання першої заяви (немає прив'язки до реєстрації місця проживання фізичної особи чи довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи).

Задля захисту спадкових прав громадян, які були змушені змінити звичне місце проживання (перебування) у зв'язку з військовою агресією рф було внесено зміни:

• в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини;
  • в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу;
  • забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.

Інших заборон вказаними змінами не передбачено.

У разі, якщо останнім місцем проживання спадкодавця є/була тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, а видача свідоцтва про право на спадщину здійснюється тим нотаріусом України, яким було заведено спадкову справу.

Оскільки вказані зміни спрямовані на захист спадкових прав громадян, відмова у видачі свідоцтва про право на спадщину в рамках спадкових справ, заведених відповідно до вищевказаних змін, буде їх порушенням.

Більше детально за посиланням у роз’ясненні від Міністерство юстиції України